Československý vlčiak (Canis lupus familiaris)
Československý vlčiak je plemeno psa s pôsobivou históriou a jedinečnými vlastnosťami. Toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené v bývalom Československu a je známe svojou podobnosťou s vlkom, fyzickou zdatnosťou a lojálnosťou.
"Volajú ma LUNA"
Môžete si ma aj adoptovať - viac informácii získate na našej podstránke PODPORTE NÁS! |
Tu sú niektoré zaujímavé fakty o československom vlčiakovi:
História
- Pôvod: Československý vlčiak vznikol v 50. rokoch 20. storočia v bývalom Československu ako experiment na kríženie nemeckého ovčiaka (German Shepherd) s karpatským vlkom.
- Účel: Cieľom bolo vyšľachtiť psa, ktorý by kombinoval najlepšie vlastnosti oboch druhov – inteligenciu a trénovateľnosť nemeckého ovčiaka so silou, vytrvalosťou a odolnosťou vlka.
- Oficiálne uznanie: Plemeno bolo oficiálne uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) v roku 1989.
- Veľkosť: Samce dosahujú výšku 65 až 70 cm a váhu okolo 26 až 36 kg. Samice sú o niečo menšie, s výškou 60 až 65 cm a váhou 20 až 30 kg.
- Srsť: Majú hustú, prispôsobivú dvojitú srsť, ktorá je krátka až stredne dlhá. Farba srsti sa pohybuje od žltošedej po striebornošedú s charakteristickou svetlou maskou.
- Vzhľad: Československý vlčiak má výrazný vzhľad pripomínajúci vlka, s dlhými nohami, vzpriamenými ušami a šikmými očami.
- Inteligencia: Sú veľmi inteligentní a rýchlo sa učia, čo ich robí vhodnými pre rôzne druhy výcviku a práce.
- Aktivita: Sú veľmi aktívni a potrebujú dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Výborní sú v rôznych športoch, ako je agility, sledovanie a poslušnosť.
- Lojálnosť: Československé vlčiaky sú veľmi lojálne k svojej rodine a vytvárajú silné väzby so svojimi majiteľmi.
- Rezervovanosť: Voči cudzím ľuďom môžu byť rezervované a nedôverčivé, čo je vlastnosť zdedená po vlčích predkoch.
- Cvičenie: Potrebujú veľa pohybu a fyzickej aktivity. Ideálne sú dlhé prechádzky, beh, turistika a hry, ktoré stimulujú ich myseľ.
- Výcvik: Vzhľadom na ich inteligenciu a energiu je dôležitý dôsledný a pozitívny výcvik. Socializácia je kľúčová už od mladého veku, aby sa predišlo problémom s agresiou alebo strachom.
- Starostlivosť o srsť: Starostlivosť o srsť je pomerne jednoduchá. Pravidelné česanie postačuje na odstránenie odumretých chlpov, najmä počas obdobia pĺznutia.
- Dĺžka života: Československý vlčiak sa dožíva priemerne 12 až 16 rokov.
- Zdravotné problémy: Je to relatívne zdravé plemeno, ale môžu sa u nich vyskytnúť niektoré genetické problémy, ako je dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami. Pravidelné veterinárne prehliadky a zodpovedné chovateľské praktiky môžu pomôcť minimalizovať tieto riziká.
- Pracovné využitie: Československé vlčiaky sa používajú v rôznych oblastiach, vrátane pátracích a záchranných prác, vojenskej a policajnej práce, ako aj v terapii a canisterapii.
- Povaha: Napriek ich divokému vzhľadu sú československé vlčiaky známe svojou jemnou a láskyplnou povahou k svojej rodine. Sú výbornými spoločníkmi pre aktívnych jednotlivcov alebo rodiny.
- Adaptabilita: Sú veľmi prispôsobivé a dokážu žiť v rôznych klimatických podmienkach, hoci najlepšie sa cítia v prostredí, kde majú dostatok priestoru na pohyb.